ניתוחי אף אסטתיים

חלק ניכר מעיסוקו של דר' גילוני מוקדש לניתוחי אף אסטתיים.

 ניתוח אף הוא אחד הניתוחים האסטתיים השכיחים אך גם המורכבים ביותר. נדרשת בו מיומנות רבה ודמיון יצירתי של המנתח. קיימות אינספור צורות שונות של אפים. בכל מיקרה האנטומיה משתנה – אין שני אפים הדומים זה לזה. מסיבה זאת ניתוח אף אינו ניתוח רגיל החוזר על עצמו. כל ניתוח אף הוא יצירה חדשה. זהו היופי בניתוח אך זוהי גם המורכבות שבו.

מאחר והניתוח נעשה דרך הנחיריים, תוצאות הניתוח תלויות במידה רבה בניסיון ומיומנות המנתח ובשליטה שלו באנטומיה של האף. המנתח צריך לדעת לחזות מראש את התוצאה של הניתוח וליצור אף בעל מראה טבעי המשתלב בתוך תווי שאר הפנים.

כמו כן חשוב לשמר ולא לפגוע בתפקוד האף כאיבר נשימה – יש להקדיש תשומת לב רבה לשמירה ותיקון מעברי האוויר במהלך הניתוח תוך הימנעות קפדנית מכריתה מוגזמת של סחוסים ורקמות אחרות שעלולה לגרום בעתיד לחסימת האף.

ניתן לבצע תיקון אף אסטתי בלבד או נשימתי (רפואי) בלבד. התמחותו העיקרית של דר' גילוני היא בשילוב של שני האספקטים הללו בניתוח אחד לקבלת אף יפה ומתפקד היטב

ניתוח רינופלסטי

הסיבה העיקרית לניתוח – תיקון אסטתי של מראה האף

האף מורכב משלד גרמי וסחוסי. השלד הזה מצופה מבחוץ בעור ותחתיו רקמת תת עור רכה, ומבפנים ברירית האף העדינה. בתיקון אסטתי של האף אנחנו מתקנים בעיקר את השלד הגרמי – מייצרים לו מבנה בגודל מתאים, משפרים את יציבותו ומנסים להעניק לו מראה סימטרי. את תכונות העור שמעליו בדרך כלל איננו יכולים לשנות.

מדוע נוצר עיוות במראה האף?

השלד הגרמי של האף גדל בהדרגה במהלך כל שנות הילדות וההתבגרות. פעמים רבות קורה שהוא ממשיך לגדול מעבר למקום שיש לו בתוך האף, ומתחיל לבלוט כלפי חוץ עד שהתהליך נעצר. בנוסף, גם חבלות, לעיתים חבלות קלות, יכולות לגרום לשבר בשלד הגרמי ולהתעקמות שלו

האם לכל מי שיש שינוי במראה האף מומלץ לעבור ניתוח?

לא. ההחלטה על הניתוח היא החלטה אישית של החולה על פי מידת ההפרעה שהוא חש בדימוי הגוף שלו בניהול חייו.

אילו הכנות יש לעשות לפני הניתוח?

לאחר קבלת ההחלטה לעבור תיקון אסטתי של מראה האף. יש לבחור את הרופא המנתח. קיימות גישות שונות גם לביצוע הניתוח עצמו וגם לתכנון הניתוח. הגישות הללו משתנות בין חולה לחולה ובין מנתח למנתח. נדרשת פגישה מפורטת ולפעמים מספר פגישות לצורך תיאום ציפיות ותכנון הניתוח. רק לאחר שנוצרה הבנה מלאה לגבי הניתוח המתוכנן והתוצאות המצופות ניתן להתקדם לניתוח עצמו.

לפני הניתוח צריך לעבור בדיקה לספירת דם ותפקודי קרישה. יש לצום שש שעות לפני מועד הניתוח, ניתן לשתות מים בלבד עד שעתיים לפני הניתוח. 

האם הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה?

כן, הניתוח מתבצע בהרדמה כללית.

איך מתבצע הניתוח?

מרבית הניתוחים מתבצעים בגישה סגורה – דרך האף ללא חתכים חיצונים. בניתוח עושים חתך ברירית האף, ודרכו מפרידים בזהירות את העור משלד האף. לאחר ההפרדה ניתן לבצע את התיקונים המתוכננים בשלד עד לקבלת התוצאה הרצויה. קיימים עיוותים שלא ניתן לתקנם בגישה סגורה ואז יש לתקנם בגישה פתוחה – חתך בעור בבסיס האף והרמת כל העור לחשיפת שלד האף. בסיום הניתוח תופרים את החתכים הפנימיים, ומקבעים את האף עם פלסטרים וגבס. לאחר כ- 6 שעות ניתן להשתחרר להמשך מנוחה בבית.

במידה ונעשה במקביל גם תיקון למחיצת האף המנתח יותיר גם טמפונים בשני חללי האף למשך 24 שעות. תפקיד הטמפונים הוא לשמור על יציבות האף, ולמנוע דימום והידבקויות של הריריות זו לזו. בזמן זה מומלץ להישאר באשפוז. למחרת הניתוח יוציא המנתח את הטמפונים וכעבור כשעתיים של השגחה ניתן להשתחרר הביתה.

המהלך לאחר הניתוח:

לאחר שבוע תגיע לביקורת במרפאה. שם אנקה מן האף את ההפרשה שנותרה, ואסיר מן האף את הפלסטרים והגבס. גם לאחר הסרת הגבס האף עדיין יראה נפוח. ייקח בערך שלושה שבועות עד שהאף יראה בסדר וכחצי שנה עד למראה המיטבי של האף לאחר הניתוח.

במידה ונעשה במקביל גם תיקון למחיצת האף תמשך הפרשה דמית מן האף למשך כ- 10 ימים. את ההפרשה הזו יש לשטוף עם מי מלח כדי למנוע היווצרות קרישי דם שיסתמו את חללי האף. בביקורת הראשונה במרפאה אנקה מן האף את ההפרשה שנותרה, ורק אז תתחיל לנשום נשימה תקינה מן האף. סך הכל זמן ההחלמה של רירית האף מן הניתוח הוא כחודשיים.

מהם הסיכונים והסיבוכים לאחר הניתוח?

האם נדרש אשפוז ומתי חוזרים הביתה?

נדרשות 6 שעות השגחה לאחר הניתוח.

מה אפשר לאכול בזמן ההחלמה מהניתוח?

מומלץ לאכול מזון פושר ולהימנע מחשיפה לחום ולפעילות גופנית במשך שבוע לפחות. חשוב להקפיד על שתייה מרובה.

מתי אפשר לחזור לפעילות רגילה?

רצוי להישאר בבית כשלושה שבועות. יש להימנע מחשיפה לשמש חזקה למשך כחצי שנה.

מתי ניתן להתרשם מתוצאות הניתוח?

בדרך כלל כבר לאחר הביקורת המרפאתית הראשונה תוכל לראות את השינוי באף.  השיפור יימשך גם לאחר מכן ויגיע לשיאו כחצי שנה לאחר הניתוח. בדרך כלל הניתוח יעיל מאוד, ומביא לשיפור משמעותי באיכות החיים.

צרו קשר

כתובת

ברודצקי 43 בכניסה א ' קומה 2 חדר 6 - תל - אביב

טלפון

03-6430041

אימייל

dgilony@gmail.com

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם