ניתוחי אף וסינוסים

דר' דרור גילוני הוא מנתח אף וסינוסים בעל ניסיון רב.

הפרעה כרונית בפעילות האף והסינוסים הגורמת הפרעה קבועה בנשימה אפית וכאבים חוזרים יוצרת פגיעה קשה באיכות החיים. טיפול במחלה כרונית שכזו מחייב מסירות והתמדה הן של הרופא המטפל והן של המתרפא. מרפאתו של דר' גילוני קיימת מאז שנת 2005. יש לו ניסיון רב בטיפול במחלות האף והסינוסים במבוגרים ובילדים. חלק מן החולים קיבלו טיפול נרפאו ונפרדו לשלום, וחלקם נשארים במעקב קבוע ומקבלים טיפול תרופתי או כירורגי המשפר את איכות חייהם באופן ניכר.

ניתוח לסינוסיטיס כרונית FESS

Functional Endoscopic Sinus Surgery

הסיבה העיקרית לניתוח – טיפול בסינוסיטיס כרונית

הסינוסים הם חללי אויר בתוך עצמות הפנים. חללים אלו נפתחים אל חללי האף ומצופים ברירית עדינה הנמשכת מתור רירית האף. רירית זו חשובה לטיפול באוויר הנכנס אל הגוף דרך האף. היא משנה את הטמפרטורה והלחות שלו, ומסננת חיידקים וירוסים וגופים זרים אחרים.

לעיתים, בעקבות חשיפה למזהמים, לאלרגנים או מסיבות אחרות מתפתחת דלקת ברירית הסינוסים. הרירית מפסיקה להיות עדינה ומפסיקה לתפקד. במקום זאת היא מתעבה, מייצרת הפרשה קבועה, וגורמת כאבים, הפרעה בנשימה אפית ופגיעה בחוש הריח. דלקת חריפה ניתנת לטיפול בתרופות. דלקת שנמשכת מעל 3 חודשים נחשבת כרונית.

מדוע נוצרת סינוסיטיס כרונית?

למרות מחקר ענף, אנחנו לא ממש יודעים. מה שאנחנו יודעים הוא שיש גורמי סיכון שמעלים את הסיכון להתפתחות סינוסיטיס כרונית כמו נזלת אלרגית, אסטמה או מחלות ריאה אחרות, עישון, רגישות לאספירין, דיכוי חיסוני.

האם לכל מי שיש סינוסיטיס כרונית מומלץ לעבור ניתוח?

לא. ההחלטה על הניתוח היא החלטה אישית של החולה על פי מידת ההפרעה שהוא חש בנשימה דרך האף, הכאבים, הנזלת, ההפרעה בריח ובאוזניים, ובמידת הקושי שהיא יוצרת לו בניהול חייו. הפרעה קלה ניתן לאזן עם טיפול תרופתי מקומי לתוך האף. הפרעה קשה יותר מחייבת ניתוח.

חשוב להדגיש. במקרים רבים הניתוח איננו מרפא מסינוסיטיס כרונית. הניתוח מאפשר נקודת התחלה טובה יותר לטיפול ולמעקב מרפאתי. גם לאחר הניתוח יצטרך החולה להמשיך לטפל באף על ידי שטיפות עם מי מלח וסטרואידים מקומיים באופן קבוע ולהמשיך להגיע לביקורות חוזרות במרפאה.

אילו הכנות יש לעשות לפני הניתוח?

לפני הניתוח צריך לעבור בדיקת CT סינוסים שמראה את מידת חומרת המחלה, ומהווה גם מפת דרכים לצורך תכנון וביצוע הניתוח. לאחר קביעת התור לניתוח יש לבצע בדיקת ספירת דם ותפקודי קרישה. יש לצום שש שעות לפני מועד הניתוח, ניתן לשתות מים בלבד עד שעתיים לפני הניתוח. 

האם הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה?

כן, הניתוח מתבצע בהרדמה כללית.

איך מתבצע הניתוח?

הניתוח מתבצע דרך האף באמצעות ציוד אנדוסקופי וללא חתכים חיצונים. בניתוח מרחיבים את פתחי הסינוסים הדלקתיים ומנקים מהם את התוכן הדלקתי. לפי הצורך נלקחות דגימות לבדיקות בקטריולוגיות ופתולוגיות.

לאחר הניתוח המנתח יותיר טמפונים בשני חללי האף. בד"כ מדובר בטמפונים שנספגים לבד בעזרת שטיפת האף ואין צורך להוציא אותם. תפקיד הטמפונים הוא לשמור על יציבות האף, ולמנוע דימום והידבקויות של הריריות זו לזו. מומלץ להישאר באשפוז למשך לילה אחד לאחר הניתוח.

המהלך לאחר הניתוח:

לאחר הניתוח תמשך הפרשה דמית מן האף למשך כ- 10 ימים. את ההפרשה הזו יש לשטוף עם מי מלח כדי למנוע היווצרות קרישי דם שיסתמו את חללי האף. במקרים של דלקת פעילה יש ליטול גם טיפול אנטיביוטי לאחר הניתוח. לאחר 10 ימים תגיע לביקורת במרפאה, שם אנקה מן האף את ההפרשה שנותרה, ורק אז תתחיל לנשום נשימה תקינה מן האף. סך הכל זמן ההחלמה של רירית האף מן הניתוח הוא כחודשיים.

מהם הסיכונים והסיבוכים לאחר הניתוח?

האם נדרש אשפוז ומתי חוזרים הביתה?

נדרש אשפוז ללילה אחד לאחר הניתוח

מה אפשר לאכול בזמן ההחלמה מהניתוח?

מומלץ לאכול מזון פושר ולהימנע מחשיפה לחום ולפעילות גופנית במשך שבוע לפחות. חשוב להקפיד על שתייה מרובה.

מתי אפשר לחזור לפעילות רגילה?

רצוי להישאר בבית כשבוע.

מתי ניתן להתרשם מתוצאות הניתוח?

בדרך כלל כבר לאחר הביקורת המרפאתית הראשונה תחוש בשיפור ניכר בנשימה.  השיפור יימשך גם לאחר מכן ויגיע לשיאו כחודשיים לאחר הניתוח. בדרך כלל הניתוח יעיל מאוד, ומביא לשיפור משמעותי באיכות החיים. כאמור, גם לאחר השיפור המיוחל יש צורך בהמשך טיפול מקומי באופן קבוע ומעקב מסודר במרפאה.

ניתוח לתיקון מחיצת האף עם או ללא הקטנת הקונכיות התחתונות

הסיבה העיקרית לניתוח – שיפור הנשימה דרך האף

מחיצת האף היא הקיר התומך בין שני חללי האף היא בנויה מסחוס בחלקה הקדמי והעליון ומעצם בחלקה האחורי והתחתון. הסחוס והעצם מכוסים ברירית עדינה

הקונכיות התחתונות הן עצמות שבתוכן יש חללים ורידיים גדולים. עצמות אלו נוטות להתנפח בזמן מחלות ויראליות או התקפים אלרגיים וליצור תחושת סתימה באף. גם הקונכיות מכוסות ברירית האף.

ניתוח תיקון מחיצות

מדוע נוצרת סטייה במחיצת האף?

מחיצת האף גדלה בהדרגה במהלך כל שנות הילדות וההתבגרות. פעמים רבות קורה שהיא ממשיכה לגדול מעבר למקום שיש לה בתוך האף, ואז מכיוון שאין לה יותר לאן לצמוח היא מתעקמת עד שהתהליך נעצר. בנוסף, גם חבלות, לעיתים חבלות קלות, יכולות לגרום לשבר במחיצה ולהתעקמות שלה

האם לכל מי שיש סטיית מחיצה מומלץ לעבור ניתוח?

לא. ההחלטה על הניתוח היא החלטה אישית של החולה על פי מידת ההפרעה שהוא חש בנשימה דרך האף, ובמידת הקושי שהיא יוצרת לו בניהול חייו. קושי קל ניתן לאזן עם טיפול תרופתי מקומי לתוך האף. הפרעה קשה יותר מחייבת ניתוח.

אילו הכנות יש לעשות לפני הניתוח?

לפני הניתוח צריך לעבור בדיקה לספירת דם ותפקודי קרישה. יש לצום שש שעות לפני מועד הניתוח, ניתן לשתות מים בלבד עד שעתיים לפני הניתוח. 

האם הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה?

כן, הניתוח מתבצע בהרדמה כללית.

איך מתבצע הניתוח?

הניתוח מתבצע דרך האף ללא חתכים חיצונים. בניתוח עושים חתך ברירית האף ומפרידים אותה בזהירות משלד מחיצת האף העקומה. מיישרים את השלד ע"י הוצאת החלקים העקומים ואז תופרים מחדש את הרירית. לעיתים, כאשר התוצאה אינה יציבה מספיק, נתפרים תומכנים מסיליקון לשני צידי המחיצה שיתמכו בה למשך כעשרה ימים לאחר הניתוח עד להוצאתם.

כאשר יש צורך גם בהקטנת הקונכיות התחתונות, נעשה חתך ברירית הקונכיה, ואז מוחדר לתוכה מכשיר שמוציא ממנה רקמה עודפת עד להקטנתה

לאחר הניתוח המנתח יותיר טמפונים בשני חללי האף למשך 24 שעות. תפקיד הטמפונים הוא לשמור על יציבות האף, ולמנוע דימום והידבקויות של הריריות זו לזו. בזמן זה מומלץ להישאר באשפוז. למחרת הניתוח יוציא המנתח את הטמפונים וכעבור כשעתיים של השגחה ניתן להשתחרר הביתה.

המהלך לאחר הניתוח:

לאחר הוצאת הטמפונים תמשך הפרשה דמית מן האף למשך כ- 10 ימים. את ההפרשה הזו יש לשטוף עם מי מלח כדי למנוע היווצרות קרישי דם שיסתמו את חללי האף. לאחר 10 ימים תגיע לביקורת במרפאה. שם אנקה מן האף את ההפרשה שנותרה, ורק אז תתחיל לנשום נשימה תקינה מן האף. סך הכל זמן ההחלמה של רירית האף מן הניתוח הוא כחודשיים.

מהם הסיכונים והסיבוכים לאחר הניתוח?

האם נדרש אשפוז ומתי חוזרים הביתה?

נדרש אשפוז ללילה אחד לאחר הניתוח

מה אפשר לאכול בזמן ההחלמה מהניתוח?

מומלץ לאכול מזון פושר ולהימנע מחשיפה לחום ולפעילות גופנית במשך שבוע לפחות. חשוב להקפיד על שתייה מרובה.

מתי אפשר לחזור לפעילות רגילה?

רצוי להישאר בבית כשבוע.

מתי ניתן להתרשם מתוצאות הניתוח?

בדרך כלל כבר לאחר הביקורת המרפאתית הראשונה תחוש בשיפור ניכר בנשימה.  השיפור יימשך גם לאחר מכן ויגיע לשיאו כחודשיים לאחר הניתוח. בדרך כלל הניתוח יעיל מאוד, ומביא לשיפור משמעותי באיכות החיים.

צרו קשר

כתובת

ברודצקי 43 בכניסה א ' קומה 2 חדר 6 - תל - אביב

טלפון

03-6430041

אימייל

dgilony@gmail.com

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם